Programy v sezóně 2008/2009

Cestománie

← Zpět

21. března 2009 v 18:00 - Leonardo Teca o Angole
Angola - víme-li o této zemi něco, bude to pravděpodobně občanská válka, která tam zuřila až do roku 2002. 20 roků předtím byli uneseni odborníci z tehdejší Československé socialistické republiky. O co v té válce šlo? Jak se v té zemi žije? O tom bude řeč v sobotu 21. března. Besedu povede rodilý Angolan, který v Pelhřimově studoval průmyslovku, později teologii a stal se evangelickým farářem. Plakát zde.

7. března 2009 v 18:00 - Roman Šulc o Íránu
Írán je pro každého z nás již od dětství zakrytý tak trochu tajuplným závojem. Je to přeci země krásné Šeherezády, která vyprávěla tisíc a jednu noc ty nejzvláštnější příběhy svému králi, který ji bez dechu naslouchal.
Dnes spíš uvidíte ve zpravodajství vousaté tváře rozhorlených muslimů, o kterých si máme myslet,že touží vztyčit vlajku islámu nad hromadou křesťanských mrtvol. Je toto ten pravý Írán? Pochopitelně že ne! Je to pouhé klišé, které vůbec nic neříká o opravdovém životě v této jedné z nejuzavřenějších zemí světa.
Během besedy, kterou by bylo možno nazvat ODHALENÁ TVÁŘ ÍRÁNU, se vydáme na pouť k hrobkám několika středověkých perských básníků, šíitských mučedníků, k těm nejkrásnějším památkám i skvělým lidem, abychom si ukázali každodenní život v pestrobarevné mozaice,která byla poskládána při objevné cestě Íránem.

Besedou nás provede Roman Šulc, který od roku 2007 spolupracuje s redakcí pořadu Objektiv České televize. Plakát zde. Nahrávka zde.

31. ledna 2009 v 18:00 - Expedice Himalaya 2008 s Ing. Radovanem Jirků a Alenou Kantorovou.
"Náš motocykl jsme si nechali poslat z Čech až do daleké Bombaye. Přes Západní Bengálsko a Nepál jsme dojeli do indických států Ladakh a Kašmír – území s nádhernými a drsnými horami. Po nejvýše položené silnici světa jsme dojeli z Manali až do Lehu, ze kterého jsme pokračovali do zapovězeného Srinagaru. Dále jsme pokračovali do Pakistánu a po známé Karakorum highway, úzké asfaltové silnici, která je místy vysekaná do kolmé skály jsme dojeli až pod osmitisícovku Nanga Parbat. Zde jsme se otočili a za poměrně dramatických okolností se vrátili zpět do Bombaye."

Vyprávění bylo doprovozeno promítáním. Plakát zde.

6. prosince 2008 v 18:00 - Podkarpatská Rus
krajina, lidé, církev, jídla, život na podkarpatské Rusi
aneb jak snadno a rychle zbohatnout v chudé zemi
- bohatství a chudoba přírody podkarpatské Rusi
- bohatství a chudoba kvality života v Zakarpatí
- bohatství a chudoba víry tamních lidí
- osudy humanitárních akcí
Cestománie s Petrem Kučerou, který si Podkarpatskou Rus zamiloval a pravidelně tam jezdí s humanitární i jinou pomocí. 6. prosince 2008 v kulturním domě v Horní Krupé od 18:00 hod. Plakát zde. Nahrávka z cestománie o Podkarpatské Rusi .

Vloženo 1. 12. 2008