Programy v sezóně 2009/2010

Cestománie

← Zpět

13. března v 18:00 - Dovolená v gulagu? aneb po stopách ruských gulagů podél železnice 503
Štěpán Černoušek se vydal do ruské tajgy se skupinou dobrodruhů hledat zapomenuté ruské gulagy kolem železnice 503, která byla s největší pravděpodobností Stalinovým rozmarem… Po smrti diktátora zůstaly pracovní lágry, které předtím věznily desítky tisíc lidí, opuštěné v hluboké sibiřské tajze. Stavba železnice byla zrušena... Gulagy tedy přežívají prakticky v původním stavu a během půlstoletí je navštívilo jen minimum lidí.
Podrobný deník čtěte na www.gulag503.blogspot.com. Plakát zde. Nahrávka cestománie Dovolená v gulagu? zde.

27. února v 18:00 - Vietnam
Petr se ve svých 20 letech dostal z Vietnamu do České republiky a žije u nás už 16 let. Představí nám krásy rodné země i jak se ve Vietnamu žije (např. jak jsou velké rozdíly mezi městem a vesnicí). Můžeme tak lépe poznat rozdíly mezi českou a vietnamskou kulturou, ale i sledovat krásy Vietnamu.
Plakát zde. Nahrávka cestománie o Vietnamu zde.

 

9. ledna 2009 v 18:00 - Afghánistán
Čtvero ročních období na jihovýchodním úpatí Hindukúše a v hlavním městě Kábulu. Vyprávění o zemi, která prožila hrůzovládu Talibanu, o její závislosti na opiu i humanitární pomoci. O drsném životě v zemi, kde se hovoří přibližně třiceti jazyky a jen každý třetí obyvatel umí číst. Podíváme se do Kábulských ulic i do odlehlých osad v diamantových horách, které islámský fanatismus zneužívá za svou skrýš.
Besedu povede pyrotechnik, který byl s českou vojenskou jednotkou dvakrát na misi v Afghánistánu. Plakát zde.
Fotografie z připravované cestománie ve fotogalerii zde.

Informační leták představuje aktivity České republiky v afghánské provincii Lógar.

19. prosince 2009 v 18:00 - Vánoce v Ekvádoru aneb dlouhá cesta jižní Amerikou.
Vyprávění Jiřího Valeše o zážitcích ze sedmi zemí jižní polokoule od Venezuely po Argentinu. "Na pouti druhým největším kontinentem světa jsem poznal krásu, bídu, štěstí i smutek."
Dozvíte se o zkušenosti s drogami, vězením, krádeží, ale i o pozorování hvězd s Robinsonem Crusoe na ostrově Chiloé, potápění v Karibiku a o bájném městě Inků. Plakát zde.
Zajímavé postřehy nejen o vánocích v Ekvádoru vyšly v Katolickém týdeníku. Přečíst článek si můžete zde. Nahrávka cestománie zde.

 

21. listopadu 2009 v 18:00 - Kontrasty Libanonu. Beseda o zemi, která jako jediná na Blízkém východě nemá poušť, kde je obyvatelstvo rozděleno zhruba na polovinu na muslimy a křesťany, země, kde lze dopoledne lyžovat na sněhových pláních 3000 metrů nad mořem a odpoledne se koupat v moři. Země kontrastů jak přírodních a historických, tak náboženských i politických. Přesto země úžasná a nezapomenutelná. Navštívíme i salon Blanky Matragi v Bejrútu a pustíme si krátký film natočený při její práci. Besedou nás provede Roman Šulc, který od roku 2007 spolupracuje s redakcí pořadu Objektiv České televize. Plakát zde. Nahrávka zde.

Fotografie Romana Šulce z Libanonu s bohatými poznámkami jsou na stránkách www.cestyapamatky.cz zde

Článek spolupracovníka organizace Člověk v tísni "Libanon - pomoc s nádechem náboženství" si můžete přečíst zde

Vloženo 1. 12. 2009