Programy v sezóně 2010/2011

Cestománie

← Zpět

12. března 2011 v 18:00 - Rumunské hory, Petr Kučera v hornokrupském kulturním domě.

Je pravděpodobné, že mnohé země jsou krásnější, jejich hory mohutnější s údolími delšími, pastviny a lesy nekonečnější a jezera hlubší než v Rumunsku. Dosud tam v horách najdeš krásnou chudobu, samotu i pláně podobné asijským. Pastýři hovoří jasnou, římsky tvrdou řečí a jejich krpce, kožichy, sýry jsou ještě poctivé. A pouze do rumunských hor, lesů a údolí můžeš prozatím jít kdykoli se ti zlíbí nebo kdykoli cítíš, že tě k zemi tiskne těžká tlapa tesknoty, touhy po horách, samotě a svobodě. (mírně upravený text z knihy Karpatské hry od Miroslava Nevrlého - objevitele Rumunska pro stovky českých poutníků.) Plakát zde.
Cestománie bude doplněna malou výstavou kreseb z rumunských hor, které namaloval Bohuslav Kučera, tatínek přednášejícího.

Blog Petra Kučery o Rumusku je na adrese http://zababik.blogspot.com/

19. února 2011 v 18:00 - Medvědí ostrovy (souostroví ve Východosibiřském moři)
S Martinem Ryšavým se podíváme za čukotským lovcem, který se po šedesáti letech vrací na Medvědí ostrovy (souostroví ve Východosibiřském moři), kde prožil kus svého dětství mezi lovci tuleňů a ledních medvědů. Dnes jsou ovšem Medvědí ostrovy opuštěné a liduprázdné. Kdysi tu byla sovětská polární meteorologická stanice, ta však už dávno není v provozu, a tak jedinými obyvateli ostrovů jsou lední medvědi. Zaváté objekty bývalé polární základny, opuštěné domy a stroje, obklopené nekonečnou, věčně zmrzlou tundrou a ledovými krami, zneklidňují a probouzejí paměť starého lovce. Plakát zde. Nahrávka z cestománie o Medvědích ostrovech s Martinem Ryšavým zde.
Martin Ryšavý je český spisovatel, scenárista a režisér. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku na FAMU. Pracuje jako odborný asistent na Katedře scenáristiky a dramaturgie FAMU. Je autorem dokumentárních filmů Sibiř - duše v muzeu, Afoňka už nechce pást soby, Kdo mě naučí půl znaku, Země snů, Medvědí ostrovy, aj. Výrazně na sebe upozornil dvoudílnou knihou Cesty na Sibiř (2008), která získala Magnesii Literu za prózu.

11. prosince 2010 v 18:00 - Papua-Nová Guinea
Jak vypadla Papua-Nová Guinea před 20 lety? Nahlédneme do zákoutí těchto ostrovů a jejích lidí z první ruky, protože náš host Caleb Lindsey se narodil rodičům, kteří jako misionáři působili na Papua Nové Guinei. Co prožívají tamní lidé? Jakým způsobem postihuje animismus jejich každodenní život? Caleb bude mluvit i o tom, co se mu líbilo na životě v Papua-Nové Guinei. Plakát zde.

Fotografie z této cestománie jsou zde.

 

 

Nyní jsme začali už sedmý ročník krupské cestománie, který jsme oslavili 30. cestománií! V sobotu 13. listopadu 2010 byla 30. jubilejní cestománie v Horní Krupé. Ani se mi nechce věřit, že je to už šest let, co cestománie v Horní Krupé začala. Za tu dobu jsme toho procestovali opravdu dost. Kde všude jsme prostřednictvím našich hostů byli, je vidět na vedlejší mapce (kliknutím se rozevře větší obrázek). Na další setkání a dobrodružství se těší Roman Neumann.

13. listopadu 2010 v 18:00 - Jemen aneb cesta po šťastné Arábii - 30. jubilejní cestománie v Horní Krupé.
Jemen určitě nepatří mezi obvyklé turistické destinace a tak jakékoliv informace z této země na úplném jihu Arabského poloostrova mohou působit jako hudba z jiné planety. Na jedné straně chudá a etnickými nepokoji zmítaná země, na druhé straně pohostinní, byť poněkud uzavřenější, lidé a nádherné památky nebo fantastická příroda. Během besedy navštívíme hlavní město Sanaa, které je jakoby postavené z perníku, horské vesnice v divokých údolích, přilepené na skalních útesech jak vlaštovčí hnízda, osady za hradbami, kde dosud vládne hluboký středověk, památky UNESCO, rodnou vesnici Usámy Bin Ládina a ostrov Sokotra v Indickém oceánu, legendární domov bájného Fénixe. Roman Šulc navštívil Jemen letos, takže jeho zážitky budou aktuální a čerstvé. Přijďte se vydat na cestu do velmi uzavřené země, kterou vlastně vůbec neznáme. Plakát zde. Přijďte s námi oslavit jubilejní třicátou cestománii tuto sobotu 13. listopadu od 18:00 hodin do hornokrupského kulturního domu. Besedou nás provede Roman Šulc, který od roku 2007 spolupracuje s redakcí pořadu Objektiv České televize. Vstup volný - jako vždy. Nahrávka z cestománie o Jemenu zde.

Vloženo 1. 12. 2010