Stavba městečka dětmi od 6 do 12 let

Postavili své "Legoměsto"

Vysoké Mýto – Vyznavači fenoménu zvaného Lego se mohli vyřádit při ojedinělé akci, kterou připravila místní církev bratrská.

Stavebnice, jejímuž kouzlu už více než půl století podléhají děti i jejich rodiče snad na celém světě, ovládla modlitebnu sboru. Po tři dny, od půl čtvrté do půl sedmé, stavělo vždy kolem pětatřiceti dětí své „Legoměsto“. K dispozici měly sto šestnáct nejrůznějších „setů“ a k nim na půl milionu volných „kostiček“. Stavěly podle návodů i podle své vlastní fantazie. Výsledek jejich práce, při níž pomáhali i dospělí „poradci“, byl veřejnosti představen v neděli odpoledne. A byl obdivuhodný.

Týden co týden se staví jinde
„Otcem tohoto projektu u nás je kazatel církve bratrské Roman Neumann z Horní Krupé. S projektem se potkal v Německu, zaujal ho a od roku 2005 se ho snažil dostat do Čech. Loni v květnu se to podařilo s tím, že mu německá strana slíbila zapůjčení na tři měsíce. Když ale Němci zjistili, jak velký zájem u nás je, že se každý týden staví někde jinde, a to v Čechách ale i na Slovensku, rozhodli se, že České republice to Lego darují. Zájem je stále velký, Lego putuje po sborech, je přesný harmonogram. My jsme si ho přivezli z Košic, od nás půjde do Prahy, potom do Litomyšle a dál. Systém skládání je všude stejný, staví se tři dny, čtvrtý den odpoledne si mohou zájemci přijít vybudované ´Lego〜město´ prohlédnout a pohrát si,“ přiblížila projekt jedna z organizátorek Jaroslava Bubláková.
„Smysl projektu je především v tom, že si děti pořádně zahrají, že tvoří. Snažíme se jim při tom ovšem předat i určité poselství, na základě biblických příběhů připomenout důležité životní hodnoty. Landprojekt má podtext evangelizační a misionářský, chceme prezentovat i to, že naše církev není nějaké archaické společenství, ale že jsme mladí a umíme si také hrát, bavit se. A že nás má Bůh rád,“ doplnil kazatel sboru Přemysl Pýter. Pořadatelé také připomněli, že projekt není žádnou komerční záležitostí ani „předváděčkou“. Podle jejich slov se obrovská sada Lega skládala řadu let, něco bylo nakoupeno, velkou část ovšem věnovali různí dárci. Najdou se v ní dokonce i stavby ze šedesátých let minulého století.

Každé vytvořené městečko je originál
„Legoměsto“ má rozměry 8 krát 3,5 metru, pokaždé se staví originál. V tom vysokomýtském bylo mj. nádraží s jezdící vlakovou soupravou, policejní i hasičská stanice, letiště, námořní přístav, Eiffe〜lova věž a další stavby, nechyběla ani vysoká skála s rozměrným symbolem křesťanů – křížem.
„I doma mám Lego, baví mě ho stavět, hlavně podle vlastní fantazie. Tady je to opravdu výborné,“ řekl Deníku jeden z účastníků, jedenáctiletý David Stráník, který vytvářel středověký hrad. Jeho slova potvrdila i stejně stará Martina Střasáková: „Teď stavím popelářské auto. Stavím také doma. Tady je ale všeho o hodně víc, můžu se tu vyřádit, proto tu jsem,“ prohlásila.
Podrobné informace o „Legoprojektu“ najdete na www.cb.cz/legoprojekt

Karel Pokorný