Stavba městečka dětmi od 6 do 12 let

Při hře se děti změní v dospělé a rodiče v děti

Husinec – Kdo tvrdí, že hraní je pouze pro děti, nejspíš si ani v dětství sám moc nehrál, nebo jednoduše lže.

Stačilo se podívat na rodiče, kteří doprovázeli své děti na stavění legového městečka ve Sboru Církve bratrské v Husinci, a bylo hned jasné, že někdo se do dětských let vrátil ochotně a bez jakýchkoli zábran.

Za kliku u dveří do Sboru jsem vzal v sobotu krátce po šestnácté hodině, kdy začínal třetí den stavby městečka z dílků stavebnice Lego. A jakkoli jinak v těchto prostorách vládne poklidná atmosféra, v tu chvíli to tu hučelo jak v úlu. Prakticky na všech volných místech, ať už na stolech či na zemi, se skládalo ze stavebnic o sto šest. Prostředku místnosti vévodila rozestavěná stavba městečka na půdorysu kříže. I když byla z velké části zaplněná hotovými výtvory, pořád ještě dost volného místa zbývalo a na jeho zaplnění se pilně činily hlavně děti. Mezi nimi se pohybovali organizátoři a nechyběl ani hlavní pořadatel akce v Husinci Pavel Fér z Církve bratrské. V jeho tváři bylo jasně vidět, že spokojenost je opravdu veliká.

„Těší nás jednak veliký zájem dětí a jednak je vidět, že je stavění opravdu baví,“ podělil se o své dojmy Pavel Fér. Že lego táhne, organizátoři věděli, ale že bude o stavění takový zájem, který neustane ani přes vánoční svátky, to organizátory opravdu překvapilo. Až do května se navíc nenajde jediný týden, kdy by stavebnice zahálela. „Od nás putovalo městečko do Písku a odtud do slovenských Košic,“ popsal Fér nejbližší trasu stavebnice, která je v majetku Církve bratrské.

Dětské hemžení neustává, neustále kontrolují stav městečka, co přibylo a kam se vejde právě jejich stavba. A kdo už dostavěl některou z originálních stavebnic, mohl zkusit složit jinou, případně si vybrat samostatné dílky a postavit svůj originální díl městečka. Celá sestava legového městečka byla do České republiky původně jen zapůjčena německou církví. „Když viděli, že je o ni v Čechách a na Slovensku tak obrovský zájem, projevili němečtí bratři pochopení a stavebnici nám věnovali,“ vysvětlil Pavel Fér počátek celé akce, která v České republice začala v loňském roce.

A chytila opravdu všechny. Stavění z Lega není evidentně jen zábavou pro děti. Propadli jí i rodiče, kteří nad plánky jednotlivých stavebnic seděli stejně soustředěně, jako jejich děti. „Měli jsme trochu obavy, aby nakonec nestavěli jen rodiče, ale zapojují se jen v přiměřené míře,“ usmívá se Pavel Fér.
Legové městečko má pevný půdorys kříže a také jeho stavba má své zákonitosti. Máme k dispozici zhruba sto dvacet stavebnic a k nim ještě další volné dílky. Městečko při mém příchodu už obsahuje pevně dané díly, jako je policejní stanice, nádraží, přístav, kostel a podobně, které mají na půdorysu své místo. „Zbylá část je k volnému vyplnění, takže městečko pokaždé vypadá trochu jinak. Půdorys kříže rovněž není náhodou, symbolizuje kříž Ježíše Krista. Oslovujeme děti i krátkou biblickou zvěstí, kde zdůrazňujeme velikost a radost z odpuštění, když něco pokazíme, zdůrazňujeme i lásku a spolupráci,“ vysvětlil mi Pavel Fér jeden z principů celé akce.

Ani stavba, která připomíná nezávaznou dětskou hru, se neobejde bez systému ve skládání jednotlivých staveb na půdorys, a s evidencí pomáhá výpočetní technika. „Každé dítě, které přijde, zaregistrujeme, pak si vybere stavebnici, kterou bude stavět. I tu zaevidujeme. Pak už začíná vlastní sestavování z Lega. Po dostavění přijde ke kolaudační komisi, která mu stavbu schválí a přidělí číslo popisné. I to je důležité, protože na závěr se uskuteční soutěž o nejlepší stavbu a právě podle jejího čísla poznáme, kdo je jejím autorem a kdo si zaslouží odměnu. Po dostavění stavebnice a přidělení čísla pořídíme fotku stavby s autorem, následně stavbyvedoucí umístí hotovou stavbu na půdorys městečka tak, aby se všechno vešlo,“ shrnul Pavel Fér postup stavby městečka.

Při pohledu na pestrobarevné městečko je tak trochu škoda, že nemůže v Husinci zůstat natrvalo, nebo alespoň déle než čtyři dny. „Zvali jsme rodiče a prarodiče, aby se přišli podívat, ale bohužel ještě v neděli musíme celé městečko zase dílek po dílku rozebrat, naskládat do krabic a v pondělí ráno si je odvezou do Písku,“ posteskl si hlavní organizátor. Nicméně výslednou podobu městečka si budou moci Husinečtí prohlédnout ve fotogalerii na webových stránkách projektu http://cb.cz/landprojekt/ a dost možná i na malé výstavě fotek v budově městského úřadu.

V kolika krabicích se celá stavebnice přivezla, sám Fér nedokáže odhadnout. Určitě to ale muselo přivézt větší auto s velkým kufrem, navíc už se do něj nevešel žádný spolujezdec. Celkový počet dílků se pak podle jeho odhadu blíží k několika tisícům.

I když nejvíce přihlášených stavebníků bylo na sobotu, ne všichni podle slov Pavla Féra dorazili, takže největší šrumec byl v pátek, kdy tu stavělo zhruba čtyřicet dětí i dospělých. „Původně jsme počítali s maximem třicet, ale neměli jsme to srdce někoho odmítnout, nicméně to byl opravdu hraniční počet, pro víc už by tu ani nebylo místo,“ dodal Pavel Fér.

V předsálí se začíná pomalu připravovat svačina pro všechny, kteří přišli se stavbou městečka pomáhat. Hodina utekla jako voda, a to jsem se raději osobně nezapojil, i když bych býval moc chtěl. Ale vracet se pak mezi dospělé a jejich starosti by mi bylo hodně líto.

Plus
Výborný nápad vytvořit si vlastní město, byť s určitými hranicemi. Ocenili to především rodiče, kteří v tyto dny možná marně hledali vyžití pro své děti a tahle práce je nejen zaměstnala, ale hlavně nadchla na několik hodin.

Minus
Velká škoda je, že městečko postavené dětmi nemůže nikde vydržet delší dobu a jeho životnost se podobá mrknutí oka.

Hodina Miroslava Fuchse
Přestože jsem jako dítě měl na hraní docela jiné stavebnice od dřevěných přes plastové, které Lego hodně připomínaly, ty současné znám spíše jen z výloh hračkářství a televizních reklam. Ale musím uznat, že by mne skládání stavebnic chytilo prakticky okamžitě. Na první pohled se sice může zdát, že skládáte jen to, co je na plánku, ale neuvěřitelná variabilita stavebnice vám dovolí vytvořit si prakticky vše, nač si vzpomenete a kam až vám dovolí zajít hranice vaší fantazie a vaše šikovnost.

Miroslav Fuchs